Головна /  Путівник /  Фонди політичних партій і організацій та підвідомчих їм установ /  Народний рух України (НРУ, Рух), м. Київ (1989 - по теперішній час)

Народний рух України (НРУ, Рух), м. Київ (1989 - по теперішній час)

Фонд
270
Дати
1989–1998
Кількість описів
2
Кількість справ
249
Історична довідка
Політична партія в Україні. Скорочена назва відповідно до статуту – Рух, НРУ. Заснована, як громадсько-політична організація на базі численних демократичних угруповань, на основі запропонованих Спілкою письменників України Програми, що була надрукована в газеті «Літературна Україна» 16 лютого 1989 р. Організаційне оформлення під назвою «Народний Рух України за перебудову» відбулося на установчому з’їзді, який пройшов 8-10 вересня 1989 р. у м.Києві. Керівними органами Руху було обрано: Велику раду Руху (Раду представників (Координаційну Раду), Раду Колегій, Раду Національностей), Малу раду Руху; головою обрано письменника і громадського діяча І.Драча. Новостворену організацію зареєстровано Радою Міністрів УРСР 9 лютого 1990 р. Цього ж року, Рух, внаслідок успішно проведеної виборчої кампанії, створив у Верховній Раді УРСР фракцію «Народна Рада» та забезпечив більшість в ряді місцевих рад Західної України. Головною метою своєї діяльності Рух проголосив утвердження державної незалежності України та розбудову української національної демократичної держави, побудову соціально-орієнтованої ринкової економіки з пріоритетом приватної власності. Як політична партія, Народний рух України зареєстровано Міністерством юстиції України 1 лютого 1993 р. Центральні статутні органи Народного Руху України (НРУ): Всеукраїнські Збори (з’їзд) Руху, Центральний провід Руху, Політична Рада (Політрада) Руху, Центральна контрольно-ревізійна комісія. Друковані органи: часопис Секретаріату НРУ «Вісник Руху», газети – «Досвітні вогні», «Народна Газета», бюлетені «Оглядач», «Світ», «Рух-Інформ». Народний Рух України очолювали: І.Драч (1989-1992 рр.), В.Чорновіл (1993-1999 рр.), Г.Удовенко (1999-2003 рр.), Б.Тарасюк (2003-2012 рр.), В.Куйбіда (2013-2017 рр.), В.Кривенко (2017 – по тепершній час).
Анотація
Програма установчого з’їзду Руху з автографами визначних діячів; ескізи символіки НРУ; списки виступаючих, тексти виступів делегатів на установчому з’їзді. Проект першого Статуту НРУ, резолюції, декларація установчого з’їзду до Генеральної Асамблеї ООН з питання контролю ООН за діяльністю урядів ядерних держав. Вітальні телеграми трудових колективів, мітингів, установ, міжнародних організацій, окремих громадян на адресу установчого з’їзду. Реєстр груп підтримки Народного Руху України, їх листи, що надійшли до редакції газети «Літературна Україна» від областей, союзних республік, і з-за кордону. Листи трудових колективів, окремих громадян з областей України, республік СРСР та зарубіжних країн про підтримку проекту «Програми НРУ за перебудову», про відродження української мови, удосконалення виборчого закону. Документи керівних органів Народного Руху України, відомості про стан та діяльність його обласних і місцевих осередків, інформаційні повідомлення щодо проведення нарад, семінарів з питань взаємодії політичних партій у реформуванні економічної та політичної системи України; тексти промов і виступів, статті діячів НРУ. Меморандум, прес-релізи, звернення з питань підготовки і проведення Всесвітнього форуму українців у м.Києві, який відбувся 21-24 серпня 1992 р. Часопис Секретаріату НРУ «Вісник Руху», бюлетені «Оглядач», «Світ», «Рух-Інформ», «Експрес-новини»; тижневик «Віче»; газети – «Досвітні вогні», «Народна Газета», регіональні та місцеві періодичні видання.